Perşembe, Aralık 18, 2014
   
Text Size
Giriş Yap

YENİ DENİZLİ OTOBÜS TERMİNALİ

 

ARŞIN SÜLEYMAN BOZ DEHA20 25.9.2009


BELEDİYE ve VİLAYET BİNALARI ARDINDAN

YENİ DENİZLİ OTOBÜS TERMİNALİ

 

 

 

Ankara’daki siyaset erbabı “Kürt Açılımı” ya da “Demokratik Açılım” konularında çok ağır şekilde tartışa dursun, Denizli bu açılım konularında Ankara’dan fersah fersah ilerde olduğunu uygulamaları ile gösteriyor.

Nasıl ki daha Yapı Denetim Yasası Ankara’nın aklında, fikrinde, hayalinde yokken Denizli; TMMOB’a bağlı meslek odaları (Mimarlar, İnşaat Mühendisleri, Elektrik ve Makine Mühendisleri Odası) ve Belediye ile birlikte bir protokol yaparak inşaatları denetledi ise şimdi de “Belediye Danışma Kurulu” marifeti ile kente ve bölgeye dair konuları demokratik şekilde tüm Sivil Toplum temsilcileri ile tartışarak yerel yönetimlere ve merkezi yönetimin Denizli’deki temsilcilerine sunuyor.

Geçmiş Dönem Belediye başkanlarının Danışma Kurulu’nu çalıştırma geleneğini Sn. Belediye Başkanı Nihat Zeybekci de daha sık ve etkin şekilde çalıştırarak kentin önündeki sorunları birlikte aşma gayretini gösteriyor. Farklı fikirler, temsilcileri tarafından bu kurulda en sert ve hararetli şekilde dile getiriliyor. Toplantı sonunda kimse kimseye kırılmadan, tokalaşarak, öpüşerek taraflar kendi rutin yaşamlarına dönüyor.

Denizli’de bir tartışma kültürü, adabı, geleneği var. Kim ne derse desin. Ama İstanbul’dan gelen bazı çok bilmiş, bol sakallı yandan Denizlililer Danışma Kurullarında dile getirilen, gazetelerde yazılan, televizyonlarda söylenen eleştiri ve görüşleri, değerlendirmeleri “Hakaret” addederek demokrasiye ve beşeri ilişkilere yakışmayan girişimlerde bulunabiliyorlar. Bunu da hoş görmek lazım.. Sosyal yaşamda eleştiri, farklı fikirler olmazsa o toplumlar gelişmez, ilerlemez. Nasıl bilimin gelişmesini tetikleyen “Septisizm” yani şüphecilik ise toplumun gelişmesini de eleştiri ve sıra dışı düşünceler sağlar. Demokrasi böyle gelişir.

Demokrasi’nin varlığını borçlu olduğu diğer bir öge ise muhalefettir. Ünlü bir vecizede “Muhalefetiniz varsa iktidarsınız, muhalefetiniz yoksa diktatörsünüz” dendiği üzere sağlıklı bir muhalefet de toplumların, ülkelerin gelişmesinin başlıca nedenlerinden biridir.

YENİ OTOGAR MEVCUT YERDE YAPILMALI

Bu uzun girizgâhtan sonra konumuza girelim. Denizli’de son bir yılda kentle ilgili önemli konular tartışıldı ve karara bağlandı. Delikliçınar Meydanı ve Yeni Belediye binası, Vilayet Konağı ve çevresi Kent Merkezi planlanması gibi. Her iki konu da ağır tartışmalar ve eleştiriler sonunda sonuca bağlandı. Her ikisinde de ulusal mimari proje yarışması sonucunda üretilen proje ve planlarla uygulama aşamasına geçildi. Bunlarla birlikte Denizli’nin yeni gelişme stratejik Yol Haritası da yine Danışma Kurulu’nda görüşülüp tartışılarak sonuca bağlandı.

Bu yapılanların ardından bu kente yakışır yeni ve gereksinimlere yanıt verecek çağdaş, kullanışlı, estetik bir otobüs terminali yapımı konusu Danışma Kurulu gündemine getirildi. Otogar da denilen bu konunun gündeme getirilmesi yararlı olmuştur. Son zamanlarda planlama diline, kavramlarına vakıf olmaya başlayan sayın başkanı bu demokratik tavrından dolayı kutlamamız gerek. Bu tavrın sadece Danışma Kurulu ile sınırlı kalmamasını da dilememiz gerek.

Danışma Kurulu’nda yeni Otogar’ın bulunduğu yerde mi yoksa Pamukkale yolu kenarında planda gösterilen yerde mi yapılması tartışıldı. Bizim kişisel görüşümüz şudur: Türkiye ulaşım politikası olarak demiryolunu değil karayolunu, dolayısıyla otomobili ve otobüsü, kamyonu tercih etmiştir. Yeni Otoyol projeleri ile bundan vazgeçmediğini gösteriyor. Gelişmiş ülkeler demiryolunu ve bunların kentlerdeki istasyonu “Bahnhof” yani tren garını tercih etmişler. Biz otobüsü tercih ettiğimize göre, bunların kent merkezlerindeki istasyonu Otogarları kent merkezlerinde, kolay ulaşılabilir ve diğer ulaşımlara yakın yerlerde yapmamız daha akılcı değil mi? Mevcut Denizli Otogarı, konumu ile tam da bu tarife uyuyor. Kentin kompakt bir yapıda toparlanması için bulunduğu yerde –Hem de tren garına, belediye ve vilayete yakın, ticaret ve kültür merkezi Bayramyeri’nin kıyıcığında- yenilenerek, çağın gereklerine uygun belki de yeni bir mimari proje yarışması ile projesinin elde edilmesi ile yapılması kent için yararlı ve hayırlı olur düşüncesindeyiz. Yenilenen Otogar, kentin ticaretini, turizmini, derlenip toparlanmasını olumlu yönde etkileyecektir.

Otogar’ın Pamukkale yoluna taşınması çevresine olumsuz baskılar yapacaktır. Kentin tarım ve arkeolojik alanlara doğru büyümesinin önü engellenemeyecektir. Zaten planda önce kentin batı tarafında, Hacıeyüplü’de olan Otogar yerinin yeni !/25 000 planda buraya taşınması yanlış olmuştur. Sanırız Sayın Başkan Zeybekci de bunun farkına varmış olmalı. Bizim Danışma Kurulu’ndan aldığımız izlenim bu yönde idi.İl özel İdare Sekreteri Sayın Adem Oklu’nun değerlendirme ve tespitleri, kaygıları da çok yerinde idi. Ayrıca Sn. Pekdemirli’nin, Tefelili’nin ve Özer’in de mevcut yerde yeni bir Otogar yapılması fikrini desteklemeleri olumlu gelişmelerdir.

Ortak akıl, ortak doğruyu buluyor gördüğünüz gibi.. Dileğimiz Denizli’ye doğru, hayırlı, yararlı bir adım atılarak kentlinin ihtiyaçlarının kısa yoldan sağlanmasıdır. Kararı bekleyip göreceğiz..

Saygılarımızla..

 

Restore Default Settings

Login Form